ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

НОВОУТВОРЕННЯ ШКІРИ

НОВОУТВОРЕННЯ ШКІРИ – ДУЖЕ АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА ДЛЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ.

НОВОУТВОРЕННЯ ШКІРИ – доброякісні або злоякісні пухлинні ураження шкіри внаслідок патологічного розростання клітин тканин. До доброякісних новоутворень відносяться бородавки, родимки, папіломи, ліпоми, ангіоми, аденоми та ін. До злоякісних – меланома, базальноклітинний та плоскоклітинний рак. Особливу групу складають передракові пухлини шкіри: лейкоплакія, шкірний ріг, стареча кератома та ін. Більшість новоутворень шкіри має бути видалено, тому що при травмуванні або інсоляції висока ймовірність їх злоякісного переродження..

НАЙБІЛЬШ ЧАСТИМИ ПРИЧИНАМИ НОВОУТВОРЕНЬ ШКІРИ Є:

  • Часті ураження шкіри (травматичні, запальні) ;
  • Частое облучение (в том числе и солнечное);
  • Генетична схильність

Факторів, які можуть запустити процес безконтрольного поділу клітин досить багато, але основним фактором для новоутворень шкіри є часті травми шкіри, в результаті чого клітинам доводиться досить активно регенеруватися і в результаті втрачається контроль над поділом. Усі типи опромінення, у тому числі рентгенівське та сонячне опромінення, провокують новоутворення шкіри. Спадкова схильність і світла шкіра з великою кількістю родимок у поєднанні з іншими факторами ризику практично завжди призводять до доброякісних новоутворень шкіри, які надалі можуть малигнізуватися і трансформуватися в ракову пухлину.

Незважаючи на те, що доброякісні новоутворення шкіри не несуть прямої шкоди життю пацієнта, вони, маючи величезні розміри, можуть порушувати нормальне функціонування різних органів, стискаючи нервові закінчення – викликати біль, а стискаючи кровоносні судини – порушувати кровообіг у конкретній ділянці тіла.

Постійний вплив на шкіру агресивних речовин, шкірні інфекції бактеріального та вірусного характеру, а також хронічні шкірні хвороби, такі як екзема, підвищують ймовірність виникнення новоутворень шкіри. Усі новоутворення шкіри ділять на три групи: доброякісні новоутворення шкіри, передракові стани шкіри та злоякісні новоутворення.

Клітини доброякісних новоутворень шкіри, незважаючи на втрачений контроль над поділом, можна диференціювати, так само вони більшою мірою зберігають свої початкові функції. Такі пухлини ростуть повільно, здавлюють довколишні тканини, але ніколи не поникають у них.

ЛИПОМА – це новоутворення шкіри з жирового шару, атерома – це епітеліальна кіста, яка, на відміну від ліпоми, часто озлоякіснюється в ліпосаркому.

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

Папіломи та бородавки – мають вірусну природу і зовні виглядають як новоутворення шкіри у вигляді опуклостей чи наростів на ніжці. Останні, часто травмуючись, малигнізуються та трансформуються у ракові новоутворення шкіри та інших органів

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОНДерматофіброма - доброякісне новоутворення шкіри та сполучної тканини; патогенез цієї пухлини невідомий, але існує зв'язок між гістогенетичних прекапілярних змін і розвитком дерматофіброми. Діагностується у жінок молодого та зрілого віку, відзначається повільним зростанням та незначними суб'єктивними відчуттями, у поодиноких випадках це новоутворення шкіри починає спонтанно зростати і в ще більш рідкісних – малигнізується. Зовнішньо виглядає як глибоко впаяний вузол, на поверхні виступає лише невелика частина новоутворення шкіри у вигляді напівсфери; поверхня пухлини гладка, рідше бородавчаста або гіперкератотична. Локалізація пухлини не має чітких переваг, але частіше зустрічається на нижніх кінцівках, колір новоутворення варіюється від світло-сірого до бурого та синьо-чорного. Розмір пухлини невеликий, від 0,3 до 3 см у діаметрі. зовні виглядають як новоутворення шкіри у вигляді опуклостей чи наростів на ніжці. Останні, часто травмуючись, малигнізуються та трансформуються у ракові новоутворення шкіри та інших органів.

ЗЛОЯКІСНІ НОВОУТВОРЕННЯ ШКІРИ

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОНРодимки (невуси)це обмежені гіперпігментовані ділянки шкіри через нерівномірне скупчення меланоцитів, основна частина є набутими новоутвореннями на шкірі через надмірне перебування під відкритими променями сонця. Близько половини злоякісних меланом розвиваються з мелантоцитів родимок та родимих плям. А тому якщо кількість родимок і їх розмір збільшується, посилюється інтенсивність забарвлення, то необхідна консультація фахівця.

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

МЕЛАНОМА є найбільш злоякісною з усіх новоутворень шкіри, наявність вроджених та набутих пігментних плям збільшує ризик виникнення меланоми, оскільки вона виникає з мелантоцитів – пігментних клітин шкіри. Жінки середнього та старечого віку зі світлим волоссям та блакитними очима найбільш схильні до меланоми. Новоутворення на шкірі локалізується в основному на нижніх і верхніх кінцівках, патогенез озлоякісності родимок та пігментних плям до кінця не вивчений, але їх травматизація, спроби вивести родимки та плями агресивними хімічними речовинами, порізи та інсоляція сприяють малігнізації.
Злоякісні новоутворення шкіри становлять 7-10% всіх злоякісних пухлин. Вражає осіб обох статей, але більш схильні люди зрілого віку. Від доброякісних пухлин відрізняються тим, що клітини дерми важко диференціювати вже на початкових стадіях хвороби, вони не виконують своїх функцій, здатні вражати прилеглі органи та тканини та метастазувати по кровоносних та лімфатичних судинах, викликаючи пухлини у всьому організмі.  

Основними симптомами, які вказують на малігнізацію таких новоутворень на шкірі як пігментні плями та родимки, є зміна пігментації невуса, різке збільшення у розмірі, часта кровоточивість та виразка. Тобто будь-які неспецифічні раніше прояви родимки говорять про її переродження. І, незважаючи на свій невеликий розмір, пухлина швидко поширюється на сусідні ділянки у вигляді вузликів-сателітів і метастазує спочатку регіонарні лімфатичні вузли, а потім і у внутрішні органи. Травматизація може призвести до передчасного переродження в меланому, і навіть біопсію для цитологічного дослідження проводять за наявності ерозій і виразок, ніж активізувати онкопроцесс.

Щоб вчасно розпізнати небезпечну родимку самостійно, потрібно лише запам'ятати алгоритм первинної діагностики родимок, який називається АККОРД меланоми. Це слово-абревіатура, в якій кожна літера має своє значення – ознака переродження родимки:

А – асиметрія. Якщо умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки;

К – край. Якщо він стає нерівним, рваним, із зазубринками;

К – кровоточивість. Якщо родимка без попередньої травми раптом починає кровоточити;

О – обарвлення. Поява змін кольору, вкраплень темнішого або світлішого, зникнення забарвлення можуть свідчити про переродження;

Р – розмір. Збільшення родимки завширшки чи заввишки може бути небезпечним симптомом;

Д – динаміка. Поява скоринок, тріщин, випадання волосків теж нагадуватимуть про небезпеку.

Якщо при самостійному огляді родимки Ви виявили хоча б одну з ознак АККОРДу, потрібно негайно звернутися до досвідченого лікаря-онколога за консультацією.

БАЗАЛЬНОКЛІТИННА КАРЦИНОМА – це злоякісне новоутворення, що розвивається з базального (нижнього) шару епідермісу. Цей тип карциноми не метастазує у віддалені органи, але здатний швидко поширюватися по поверхні шкіри, захоплюючи та руйнуючи навколишні тканини. Особливу небезпеку становлять осередки карциноми, розташовані в області очей, носогубного трикутника або на голові (в безпосередній близькості до головного мозку).

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

Дана форма раку шкіри є однією з найпоширеніших і відрізняється відносно сприятливим перебігом, оскільки онкологи досягають добрих результатів у процесі лікування пухлини. Кількість випадків захворювання на базальноклітинну карциному збільшується з віком, найчастіше такий діагноз ставлять пацієнтам старше 50 років. Чим раніше буде розпочато лікування, тим кращим є прогноз, оскільки своєчасне видалення карциноми запобігає ураженню навколишніх тканин, а відсутність метастазів дозволяє уникнути рецидивів хвороби.

ПЛОСКОКЛІТИННА КАРЦИНОМА

Близько 20% всіх захворювань на рак шкіри становить плоскоклітинна карцинома. Вона має всі характерні ознаки раку: швидко розвивається, викликає місцеве ураження тканин та метастазує як через лімфу, так і через кров.

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

Ранні стадії плоскоклітинної карциноми непогано піддаються радикальному лікуванню, але запущені стадії можуть призвести до смерті. Як і у випадку з базаліомою найчастіше хворіють люди, які люблять засмагати.

ДІАГНОСТИКА НОВОУТВОРЕНЬ ШКІРИ.

Найчастіше людина, яка знайшла у себе на тілі новоутворення, звертається за консультацією до лікаря. Але дуже добрі результати діагностування захворювань на ранніх стадіях дають регулярні профілактичні обстеження. Лікар, оглянувши новоутворення, може визначити патологічний стан та призначити пацієнту подальші аналізи, а потім лікування. Також при появі шкірних змін без видимих причин слід пройти огляд у онколога.

Також діагностика новоутворень шкіри необхідна при видаленні родимки або бородавки, якщо ці утворення стали змінюватися якимось чином. Методів на сьогоднішній день існує досить багато, наприклад, гістологічне дослідження, під час якого проводиться забір тканин шкіри для подальшого мікроскопічного дослідження.

Сьогодні у лікарів-онкологів з'явилася унікальна можливість проводити обстеження проблемних ділянок шкіри за допомогою дерматоскопа без болю та операційного втручання, що донедавна було неможливо.

ВРАЧ-ОНКОЛОГ-МАММОЛОГ ХЕРСОН

Дерматоскопія успішно практикується у всьому світі вже понад десять років. Суть методики дуже проста. Дерматоскоп дозволяє отримати цифрове зображення родимки або підозрілої шкірної освіти після багаторазового оптичного збільшення. Це зображення виводиться на монітор комп'ютера, де лікар оглядає колір об'єкта, що вивчається, його форму та інші ознаки.

Дерматоскопія - це візуальне обстеження, його проведення немає необхідності вдаватися до анестезії чи проходити серйозну підготовку, та його ефективність дуже висока. Дерматоскопія дозволяє визначити меланому на ранній стадії, а також вивчити підозрілі плями на шкірі та інші утворення шкіри.

ПРОФІЛАКТИКА

ПЕРВИННА САМОДІАГНОСТИКА РОДИНКИ  відповідальність кожної людини перед собою та своїми близькими, адже до лікаря необхідно звертатися за умови появи первинних ознак переродження або за наявності інших факторів ризику.

Звичайно ж, не всі родимки перероджуються. Однак недбале ставлення та неуважність можуть спровокувати ризик виникнення захворювання. Щоб знизити ризик переродження родимок, слід запам'ятати кілька простих правил перебування на сонці:

1) Потрібно взяти за правило не перебувати на сонці з 10 до 16 годин. У цей час сонце дуже активне, сонцезахисні креми можуть захистити від засмаги та опіку, але ризик розвитку меланоми або раку шкіри не знижується.

2) Уникайте прямих сонячних променів за наявності на тілі великої кількості родимок або родимих плям. Захищайте вдень шкіру від сонця бавовняним чи лляним одягом, особливо шкіру дітей.

3) Бережіть дітей до 3-річного віку від прямого сонячного проміння! Навіть якщо дитина перебуває в тіні, наносите кожні 2 години на її шкіру сонцезахисний крем із фактором не менше 50. Не беріть маленьких дітей на відпочинок біля моря.

4) Не заклеюйте родимки пластиром при травматизації або як захист від ультрафіолетових променів. Це створює термічний ефект і може зашкодити родимці. Якщо вона знаходиться в місці постійного травмування, тертя або стискання, необхідно звернутися до лікаря та обговорити доцільність та можливість її видалення.

5) Регулярно перевіряйте себе, своїх дітей та близьких на предмет зміни родимок чи появи нових. 

Регулярні профілактичні огляди дозволять виявити захворювання на ранній стадії, що є запорукою успішного лікування. 

Запис на прийом по телефону

+38 (099) 555-38-67.

© 2024 Мамолог Херсон.

Телефони для запису на прийом: +38(099) 555-38-67.


mammolog.ks@gmail.com


Designed By Glory